Przystosowanie masek CPAP do stymulacji oddechu – ciekawostki

Przystosowanie masek CPAP do stymulacji oddechu – ciekawostki

17 czerwca 2019 0 przez Łukasz

Urządzenia, które powszechnie stosuje się w medycynie, rzadko wydają się przeciętnemu człowiekowi szczególnie interesujące. Jeśli tylko wgłębi się w ten temat, można poznać wiele ciekawych faktów na temat ich konstrukcji i funkcjonowania. Dobrym przykładem są tutaj popularne maski CPAP, wykorzystywane do stymulowania oddechu pacjentów, którzy cierpią na duszności i niewydolność układu oddechowego. Często są one jedynym, co oddziela człowieka od powolnego, bolesnego uduszenia się.

Przekrój poszczególnych elementów masek CPAP

Wyspecjalizowane maski do bezdechu składają się z licznych elementów o ściśle określonych funkcjach. Ich najbardziej istotna część to powierzchnia, która przylega do twarzy pacjenta. To niezwykle ważne, aby maska była właściwie wyprofilowana – w przeciwnym razie może wywołać ból i dyskomfort, szczególnie przy dłuższym jej użytkowaniu. Kolejna kwestia to konieczność zastosowania delikatnych, a jednocześnie sterylnych materiałów, aby użytkownik maski CPAP nie doznał odparzeń i podrażnień.

Funkcjonalna maska CPAP – jaką rolę spełnia w medycynie?

Chociaż jej funkcja jest dość zawężona, maska CPAP posiada zaskakująco szeroki obszar zastosowań. Niewydolność układu oddechowego jest w medycynie dość częstym zjawiskiem, dlatego urządzenie to stanowi pierwszą reakcję doktora na wypadek duszności. Poza tym, są one używane przy długotrwałych terapiach na bezdech mocny – osoby cierpiące na to schorzenie zakładają tego typu maski na noc, aby ich drogi oddechowe zawsze pozostawały dostatecznie drożne. Tego typu modele posiadają specjalne zapięcia, dzięki którym utrzymują się na głowie pacjenta w nocy.