Co możemy zrobić dla zdrowia naszego kręgosłupa?

Co możemy zrobić dla zdrowia naszego kręgosłupa?

7 września 2018 Wyłączono przez Łukasz

Chyba każdy zdaje sobie sprawę jak ważne dla naszego samopoczucia jest zdrowie naszego kręgosłupa. Mimo wszystko najczęściej po dniu spędzonym w pracy za biurkiem odpoczywamy także w pozycji siedzącej. Kręgosłup to część ciała, która nie tylko odpowiada za prawidłową postawę ciała ale ma też wpływ na systemem nerwowy. Pozycja siedząca jest szkodliwa dla kręgosłupa z kilku przyczyn. Długotrwałe siedzenie powoduje nadmierny nacisk na dyski, w wyniku czego elementy elastyczne kręgosłupa nie są dożywione. Kręgosłup potrzebuje ruchu, tylko dzięki mocnym mięśniom grzbietu można utrzymać prawidłową postawę i odpowiednią budowę kręgosłupa. Co zatem warto zrobić, by nie mieć kłopotów z kręgosłupem?

Najważniejszy jest ruch i to od najmłodszych lat. Dlatego tak ważne jest by zachęcać dzieci do ćwiczenia na lekcjach w-fu. A także dorośli powinni dbać o odpowiedni trening mięśni kręgosłupa. Ważne jest to by był to umiarkowany i regularny wysiłek fizyczny. Kiedy jesteśmy aktywni, tkanki są lepiej odżywione, dyski bardziej ukrwione a kręgosłup bardziej elastyczny. Ruch spowalnia też procesy zwyrodnieniowe i zapobiega osteoporozie. Ważne jest też by po dłuższej przerwie ruch był raczej umiarkowany, zbyt intensywny trening bez przygotowania może narobić więcej kłopotów niż pożytku

Ważna też jest postawa, nie ma nic gorszego dla kręgosłupa niż garbienie się. Tu też trening czyni mistrza. Prawidłowa postawa wygląda następująco: uniesiona broda, wciągnięty brzuch, wypięta pierś i ściągnięte łopatki. Taką postawę jednak trudno utrzymać nie tylko przy słabych mięśniach grzbietu, ale przede wszystkim brzucha. Dlatego warto postawić także na trening tej części ciała.