Jak zacząć się zdrowo odżywiać?

Jak zacząć się zdrowo odżywiać?

1 września 2018 Wyłączono przez Łukasz

Osobie, która do tej pory żywiła się wyłącznie fast-foodami i słodyczami, dość trudno może być przestawić się na zdrowy tryb życia. Zmiany w diecie należy wprowadzać stopniowo, aby się do nich nie zniechęcić już po paru dniach nie stracić swojej motywacji. Zdrowe odżywianie to sposób na życie. Każdy jest w stanie z niego skorzystać.

Eliminacja niezdrowych produktów

Zmiany warto rozpocząć od wykluczenia z diety wszystkich niezdrowych i mało wartościowych produktów. Należą do nich przede wszystkim artykuły bogate w cukry proste – błyskawicznie podnoszące poziom glukozy we krwi i zaspokajające apetyt na bardzo krótki czas. Słodycze (batoniki, czekolada i ciastka) powinny pójść w odstawkę, podobnie zresztą jak słone przekąski typu chipsy, chrupki, pizza czy hamburgery. Warto też zrezygnować z picia sztucznych, gazowanych i kolorowych napoi – producenci dosładzają je bowiem ogromną ilością cukru i dodają do nich mnóstwo chemicznych substancji.

Zdrowe wybory

Zdrowa dieta powinna się opierać na jak najprostszych i jak najmniej przetworzonych produktach spożywczych. Owoce i warzywa muszą być jej podstawą – zawierają mnóstwo witamin, minerałów oraz sporo błonnika pokarmowego, który nasyca apetyt na długi czas i poprawia funkcjonowanie jelit. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane, dlatego nie może w nich zabraknąć węglowodanów, tłuszczy oraz białek. Najlepszymi ich źródłami będą produkty pełnoziarniste (ciemne makarony, kasze i pieczywo), chude mięsa, ryby, jajka oraz oleje roślinne.